Miért nem tiltották be az azbesztet az egész világon?
Az alább idézett angol nyelvű cikket Gary Cohn, Pulitzer-díjas oknyomozó újságíró jegyzi. Eszerint az elmúlt három évtizedben mindössze mintegy 50 ország tiltotta be az azbeszt használatát, amik között nincs ott pl. India, ahol a mai napig importálják és felhasználják az azbesztet.
Létezik egy ún. Rotterdami Egyezmény, ami az egyes veszélyes anyagok és készítmények nemzetközi kereskedelmével összefüggő bejelentési és előzetes tájékoztatáson alapuló jóváhagyási eljárásról szól. A közelmúltban próbálkoztak azzal, hogy a krizotil azbeszt is felkerüljön az Egyezményben felsorolt anyagok közé, de ez nem járt sikerrel. Nem meglepő módon azért, mert Oroszország, a világ legnagyobb azbeszttermelője, három másik nagy kitermelő országgal együtt megvétózta ezt, így a szükséges egyhangú döntés nem születhetett meg.
A cikk egyebek közt felsorolja a világ top kitermelőit: Oroszország, Kína, Brazília és Kazahsztán (a mértéket táblázat szemlélteti). Az írás utal arra is, hogy mennyire megugrott világszerte az azbeszt okozta halálok száma.
A helyi tiltások ellenére tehát az azbeszt továbbra is globális fenyegetés marad, nem beszélve arról, hogy azokban az országokban, ahol a használatát betiltották, a korábban felhasznált azbeszt még mindig időzített bombaként ketyeg.